logo

W dniach 26 i 27 maja 2012 r. w Wielichowie odbyły się obchody XVIII Święta Pieczarki. W tym roku bez wystawy branżowej w Sielinku. Nowością tegorocznej edycji święta była konferencja pieczarkowa, która odbyła się na Starym Młynie. W spotkaniu uczestniczyła liczna reprezentacja branży. Konferencję prowadził Prezes Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych dr Krystian Szudyga oraz posłowie Stanisław Kalemba i dr Killion Munyama, którzy w swoich wypowiedziach mówili o sytuacji polskiego pieczarkarstwa.

W niedzielę, po uroczystej Mszy Św. odprawionej w intencji producentów pieczarek na wielichowskim rynku uroczystego otwarcia Święta dokonał burmistrz Adam Łaniecki oraz prezes Stowarzyszenia Krystian Szudyga. Następnie odbył się dożynkowy obrzęd pieczarkowy, po którym przez miasto w asyście Grodziskiej Orkiestry Dętej przeszedł wielobarwny korowód z udziałem uczniów szkół, mieszkańców gminy oraz gości, wśród których znaleźli się posłowie, prezes KRUS, starosta grodziski, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin oraz producenci.

Dni Pieczarki w Wielichowie jak zwykle ściągnęły do miasteczka wielu swoich sympatyków. Na stadionie można było odwiedzić stoiska firm pieczarkowych, które reprezentowały przetwórstwo, produkcję podłoża, ekologiczne środki chemiczne, opakowania, nowoczesne nadwozia samochodowe do transportu pieczarek. Własne stoisko promocyjne miała również firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Podczas imprezy przeprowadzono szereg konkursów i zabaw: były wybory Miss i Mistera Pieczarki, konkurs na największą wyhodowanego pieczarkę, puchar strongmenów oraz konkurs kulinarny. Imprezę uświetniły występy gwiazd, w sobotę zespołu Sumptuastic, a w niedzielę Akcent. Oba koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgromadziły liczną grupę fanów.

Wyniki konkursów

Lista darczyńców