logo

Już po raz 14 odbyło się w Wielichowie i Sielinku. Honorowy patronat nad świętem objął Wicepremier Waldemar Pawlak. Święto wszystkich producentów grzybów uprawnych w Polsce ściągnęło do nas bardzo dużo osób i firm związanych z grzybami.

W dniach 30 maja 1 czerwca miało miejsce wiele wydarzeń, których wspólnym celem była m.in. promocja spożycia pieczarki, dlatego hasło jakie towarzyszyło dniom pieczarki w Wielichowie to „Polska pieczarka na naszym stole".

Wszystko rozpoczęło się na terenach wystawowych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Sielinko, gdzie o godz. 17.00 otwarcia targów dokonali prezes SBGU dr Krystian Szudyga i burmistrz Wielichowa Adam Łaniecki. Na targach prezentowało się ok. 60 firm z kraju i zagranicy, które przedstawiły swoja bogatą ofertę związanych z branżą. W sobotę w Sielinku prezes K. Szudyga rozpoczął konferencje poświęconą aktualnej sytuacji polskiego pieczarkarstwa w Unii Europejskiej. Następnie z referatem na temat „Uprawa grzybów a środowisko" wystąpił prof. Ralph Nobl z Wielkiej Brytanii. Równocześnie w halach ośrodka trwała wystawa firm pieczarkowych.

W sobotę 31 maja rozpoczęły się Dni Pieczarki na stadionie w Wielichowie. Już tradycyjnie program wystartował z blokiem dziecięcym, gdzie wystąpiły m.in. zespół „Śniatki" z przedszkola w Śniatach oraz grupy taneczne z Wielichowa
i Łubnicy. A od godz. 18 na scenie królowała już gwiazda tegorocznego święta Szymon Wydra z zespołem „Carpe Diem". Blisko 90 minutowy występ zgromadził przy scenie wielu fanów tego artysty. Kiedy wybrzmiały ostatnie przeboje Szymona Wydry po kilkunastominutowej przerwie na pieczarkowej scenie w doskonałym programie melodii świata wystąpił Kijowski Kwartet Bajanistów - wirtuozi akordeonu z Ukrainy. Sobotnie a właściwie niedzielne świętowanie zakończyło się o 3 w nocy dyskoteka, która prowadził DJ Maciej.

W niedzielę 1 czerwca o godz. 12.00 w kościele p.w. św. Marii Magdaleny rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji polskiego pieczarkarstwa i producentów grzybów uprawnych. Po nabożeństwie na wielichowskim rynku rozpoczął się pieczarkowy obrzęd dożynkowy. Starostowie Teresa i Tomasz Pajchrowscy przekazali okazałe kosze z pieczarkami gospodarzom święta pp Krystianowi Szudydze i Adamowi Łanieckiemu. Po uroczystości otwarcia w asyście orkiestry dętej OSP Osieczna ulicami miasteczka ruszył wielobarwny korowód pieczarkowy. Po przybyciu korowodu na stadion jury konkursu na Miss i Mistera Pieczarki ogłosiło wyniki. Miss tegorocznego święta została Agata Frąckowiak natomiast Masterem wybrano Macieja Weissa wręczono także nagrody w konkursie zespołowym, na najciekawsze przebranie związane ze świętem. Na stadionie równolegle odbywało się wiele punktów programu, m.in. na scenie zaprezentowały się zespoły cheerlederek z Rakoniewice i grupa taneczna „Smerfiki" oraz chórek „Wesołych Chmurek. Ponadto wystartował pieczarkowy turniej kopa, konkurs na największa wyhodowana pieczarkę oraz konkurs rysunkowy.

O godz. 16 na scenie rozpoczął się Turniej rodzin pieczarkowych o puchar Burmistrza Wielichowa i Prezesa Stowarzyszenia Branży Grzybów Uprawnych.
W pieczarkowej rywalizacji wystartowały reprezentacje wsi Dębsko i Śniaty oraz drużyna z firmy Hajduk. Po trwającej dwie godziny rywalizacji I miejsce w turnieju wywalczyła drużyna ze Śniat na II miejsce z firmy Hajduk a III Dębsko. Po emocjach sportowych i kulinarnych wręczone zostały nagrody i puchary w innych rozgrywanych już wcześniej konkursach, m.in. piłkarskim i wędkarskim. W tym czasie na scenie trwały przygotowania do nowego bloku koncertów. Jako pierwsze na scenie pojawiły się laureatki młodzieżowych festiwali piosenki, po nich na scenie zagrał zespół „Akwarium" z Kębłowa. A na zakończenie pieczarkowego show wystąpił folkowy zespół „Pietuchy", który w rockowym brzmieniu zagrał przeboje muzyki rosyjskiej.

Na stadionie swoje produkty oraz degustacje potraw prowadziły firmy pieczarkowe Malpol Kąkolewo, Łabimex Przemęt, Interchamp Company Ruchocice, Agrocoop Ruchocice i Agro-Team Goździn

Wyniki konkursów:

Miss i Mister Pieczarki

Agata Frąckowiak - Wielichowo

Maciej Weiss - Trzcinica

Indywidualne wyróżnienia

Klaudia Zalisz - Wielichowo

Kaja Śledź i Kacper Łukaszewski - Wilkowo Pol

 

Korowód Pieczarkowy

I miejsce - Przedszkole w Wielichowie

II miejsce - „Uśmiech pieczarki kl. IIa i IIIa z Wielichowa

III miejsce - Pieczarkowe skrzaty kl. Va z Wielichowa

Wyróżnienie - Przedszkole w Wilkowie Pol.

 

Największa wyhodowana pieczarka

I miejsce - Mirosław Andrzejewski z Pruszkowa

II miejsce - Maciej Nadobnik

III miejsce - Sylwia Drgas

 

Pieczarkowe spotkanie przy kopie

I miejsce - Zygmunt Polowy z Kamieńca

II miejsce - Józef Palicki z Łubnicy

III miejsce - Paweł Grzeszkowiak z Łubnicy

 

Patronat Honorowy:

Premier RP Waldemar Pawlak

Minister Rolnictwa Marek Sawicki

Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Starosta Grodziski Stanisław Hadka

 

Sponsorzy główni:

Kanmycel

Okechamp SA

Agro - Team Goździn

Agrocoop

Interchamp

Hajduk

 

Patronat medialny:

TVP3 Poznań,

Radio Merkury Poznań,

Radio Zachód Zielona Góra,

Głos Wielkopolski,

Wydawnictwo „Hortpress" - Biuletyn Producenta Pieczarek „Pieczarki",

Gazeta Kościańska

<p>

</p>