Od kilkudziesięciu lat na strychu przedszkola w Śniatach zamieszkują nietoperze. Wszyscy przyzwyczaili się do ich obecności, jednak trudno było pogodzić się z pewnymi kłopotami związanymi z ich pobytem. Rzecz w tym, iż odchody tych zwierząt opadały na podłogę strychu brudząc i wydzielając przykry zapach. W roku 1999 dyrektor przedszkola pani Anna Zalewska zwróciła się do Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody “Salamandra” w Poznaniu z prośbą o pomoc w trwałym zlikwidowaniu uciążliwości związanych z przebywaniem nietoperzy na strychu.

niet01

Zdjęcie strychu i osoby szukającej nietoperzy - Fot.: Radosław Dzięciołowski

W wyniku obserwacji przeprowadzonych w 2000 roku przez specjalistów z P.T.O.P “Salamandra” stwierdzono, że na strychu przebywa około 120 osobników należacych do gatunku mroczek późny (Eptesicus serotinus). Ssaki te zamieszkują na strychu w miesiącach wiosennych, letnich i częściowo jesiennych. Nietoperze w ciągu dnia chronią się w najwyższych fragmentach dachu. W związku z tym, iż liczebność ta oceniana jest jako wysoka, zobowiązani jesteśmy do ochrony tego stanowiska tak, aby mogły one pozostać w wybranym przez siebie miejscu.

P.T.O.P. Pozyskało pieniądze z fundacji SGP/GEF ( polskiej agendy Programu Rozwoju ONZ – UNDP ) na dofinansowanie działań związanych z ochroną koloniii nietoperzy.

Z początkiem 2001 roku Gmina Wielichowo otrzymała dodatkowe pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sfinansowanie planowanych prac.

W marcu 2001 roku pod kierunkiem Dyrektora ZEAS w Wielichowie pana Wiesława Daktery, rozpoczęte zostały działania, wcześniej zaproponowane przez specjalistę z P.T.O.P. pana Radosława Dzięciołowskiego. W efekcie końcowym stolarz z Wielichowa, pan Jerzy Gracz zamontował platformę z włazem do wchodzenia na górną kondygnację, a firma Tel-Poż-System “ISKRA” z Poznania, dokonała impregnacji drewnianej konstrukcji nietoksycznym środkiem ogniochronnym. Cała górna kondygnacja strychu wykładana jest folią w celu ułatwienia sprzątania.

niet02

Zdjęcie albinotycznego mroczka - Fot.: Radosław Jaros.

W sierpniu 2002 roku pracownicy “Salamandry” wraz z wolontariuszami dwukrotnie odwiedzili przedszkole aby zbadać kolonię nietoperzy. Potwierdziły się wówczas przypuszczenia, iż obok mroczka późnego występuje drugi gatunek nietoperzy – nocek duży. Głównym celem drugich odwiedzin by nietoperz – albinos z gatunku mroczka późnego / prawdopodobnie jedyny zanotowany osobnik tego gatunku w Polsce/. Badacze przeprowadzili pomiary jego wielkości oraz ciężaru a także określili płeć. Nietoperz ten, ważacy 20 g, okazła się być bardzo sympatycznym samcem, o aksamitnym, białym futerku, delikatnych, prawie przeźroczystych błonkach z lekkim odcieniem różu oraz czerwonych oczkach.