Nasza gmina to atrakcyjny region dla wycieczek. Czyste powietrze, ciekawe krajobrazy zachęcają do rowerowych eskapad. Gęsta sieć dróg drugorzędnych, lokalnych i polnych – mało ruchliwych – jest godna polecenia jako szlaki rowerowe.

Jest prawdą niemal banalną, że warunki życia współczesnego, postęp naukowo – techniczny, pogoń za dobrami materialnymi i związany z tym ustawiczny brak czasu, oddalają nas od ruchu i ćwiczeń fizycznych, tak bardzo potrzebnych dla naszego zdrowia. W ostatnich latach jednakże, jakby na przekór temu zjawisku, ujawnił się prawdziwy renesans roweru, używanego z tej prozaicznej przyczyny, że jazda nim wymaga pracy naszych mięśni i zapewnia wielorakie korzyści, a zwłaszcza:

  • dobre zdrowie,

  • miłą rozrywkę,

  • oszczędność czasu i pieniędzy.

Rowerem dość szybko, z pożytkiem dla naszego organizmu i kieszeni, dojechać możemy do szkoły, pracy, przyjaciół, po zakupy i wielu miejscowości w pobliżu. To wspaniały przyrząd do prowadzenia systematycznych ćwiczeń fizycznych zapewniających relaks i prowadzących w konsekwencji do poprawy kondycji, samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Rower ma znamienną zaletę - trening możemy prowadzić praktycznie zaraz po wyprowadzeniu go z domu. Kiedy z czasem poznamy smak sportowego męczenia się i pokonywania siebie wówczas, być może, rywalizacja w amatorskich wyścigach czy rajdach będzie nową rozrywką.

Wielu uważa, że nie ma to jak wakacje czy urlop na rowerze. Na pewno tak jest. Dodam tylko, że ci którzy systematycznie trenują mają szansę sprawnego pokonywania trudniejszych tras. Ich rowerowe wyprawy mogą być bardziej atrakcyjne i dostarczyć przeżyć, które na trwałe pozostaną w pamięci.

W tym dziale będziemy zamieszczać trasy rowerowe obejmujące swym zasięgiem nie tylko gminę Wielichowo, ale i sąsiednie gminy. Autorkami tras są zwyciężczynie konkursu pod hasłem “Rowerem po gminie” pani Genowefa Lajsner oraz Hanna Kapska. Prezentowane trasy nie są oznakowane, mamy nadzieję że w tym roku uda się nam to nadrobić.

Przedstawione poniżej trasy mają charakter przyrodniczo – rekreacyjno – historyczny. Zabytkowe kościółki i pałace to czysta historia. Stawy rybne, bogaty świat fauny i flory łąk, lasów i mokradeł to piękna, nasza polska przyroda.

Wypoczynek na łonie natury, łowienie rybek, spacery, cisza i spokój wokół to ucieczka z zatłoczonych miast i od codziennych stresów.

Przygotowane trasy mają niewielki stopień trudności – są w miarę łagodne. Bez problemu pokonują je nie tylko dzieci w młodszym wieku szkolnym, ale również starsi, dla których jazda na rowerze jest możliwością zadbania o własne zdrowie. Czynny wypoczynek podwyższa sprawność fizyczną.

Drogi utwardzone, mało ruchliwe, bezpieczne – można spokojnie pojechać nawet z dziećmi. Trasy łatwe – nawet dla początkującego rowerzysty.

Po drodze podziwiamy polskie krajobrazy – piękne o każdej porze roku. Dla ciekawskich – żywa przyroda, dla wymagających – trochę historii.

Trasa I: Wielichowo – Prochy – Tarnowa – Piotrowo Wlk. – Pruszkowo – Dębsko – Wielichowo ( ok. 15 km / 2 h )

trasa_01

Ulicą Pocztową wyjeżdżamy z miasta w kierunku Proch. W Prochach skręcamy w prawo obok sali OSP. Podjeżdżamy pod górkę obok zabytkowego, drewnianego kościoła (patrz trasa nr 1 ). Za kościołem w odległości około 400 m, skręcamy w lewo w kierunku Piotrowa Wielkiego. Mijamy Piotrowo Wlk.

i dojeżdżamy do krzyżówki (Rakoniewice – Tarnowa, Piotrowo – Łąkie). Na skrzyżowaniu udajemy się na prawo i w odległości około

500 m od skrzyżowania znowu w prawo. Dalej jedziemy polną drogą przez las i docieramy do Pruszkowa, gdzie skręcamy w lewo i dojeżdżamy do sąsiedniej wioski Dębsko.

Z Dębska szosą jedziemy w kierunku drogi łączącej Rakoniewice z Wielichowem. Tam skręcamy w prawo i wracamy do Wielichowa.

trasa_foto

Najpiękniej jest wiosną

Trasa II: Wielichowo – Gradowice – Augustowo – Łubnica – Gradowice – Wielichowo ( ok. 18 km / 2h)

trasa_02

Trasa krótsza od ‘dwunastki’. W Augustowie, obok zabudowań RKS Łubnica, nie skręcamy na Rataje, ale szosą w prawo, obok ubojni drobiu, na Łubnicę. Dojeżdżamy do drogi Grodzisk Wlkp. – Wielichowo i dalej jak w „12”.

Gradowice – wieś wzmiankowana od 1308 r., początkowo stanowiąca własność książęcą, potem rycerską, następnie w kluczu wielichowskim biskupów poznańskich. Od 1645 r. Gradowice stanowiły własność kapituły poznańskiej. Ok. 1840 r. należały do Piotra z Prochów. W 1881 r. majątek w rękach Wł. Święcickiego. Rozparcelowany prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku.

Kaplica p. w. Józefa w Gradowicach

Wieś położona jest ok. 30 km na zachód od Kościana, 3 km na północ od Wielichowa.

 

Kaplica zbudowana została jako katechetyczna w 1988r. Na ścianie ołtarzowej znajduje się wizerunek Chrystusa i obraz św. Józefa z Dzieciątkiem.

Łubnica – wieś wzmiankowana w źródłach od 1288 r. jako własność książęca, potem biskupstwa poznańskiego. Od ponad 40 lat istnieje tam Rolniczy Kombinat Spółdzielczy ( z filią w Augustowie ) oferujący przetwory owocowo – warzywne, w tym ketchup, znakomite sosy pomidorowe, majonezy, musztardy. Jedyni w Wielkopolsce produkują torty bezowe i bezy. Prowadzą też fermę kurzą.